תרנגולי פלימות, מראנס וססקאס

שאלה

שלום הרב, אני רוצה לקנות תרנגולות לביצים מזנים שונים רציתי לדעת האם ישנה בעיית כשרות באחד מהזנים. 1פלימות פארטריג' 2מארנס 3ססקס. תודה רבה, גדעון

תשובה

בס"ד

שלום וברכה


לגבי הפלימות פרטריג' הוא תוצר של פלימות רוק, והוא הבסיס לכל הבשר והביצים של ימינו. והנה כתב טוביה פרנקל, נמצא גם בספר של הרב י.מ. לוינגר שליט"א מבאזל (היום בירושלים):

"הקוצ'ין היה אחד מהתרנגולים שהשתמשו בו על מנת ליצור את מין התרנגול הנקרא "פלימות' רוק". תרנגולים אחרים שככל הנראה השתמשו בהם על מנת ליצור את ה"פלימות' רוק", היו גם הם תרנגולים משונים, כגון ה"מלאי" (מין בעל גזרה דקה בגובה מטר), ה"ברהמה" (השוקל עד 8 ק"ג) וה"דורקינג" (תרנגול בעל חמש אצבעות). בשנת 1950 למניינם הורכב תרנגול "פלימות' רוק" עם תרנגולות "קורניש" על מנת ליצור את ה"קורניש רוק"; התרנגול שמשתמשים בו היום לבשר. כך, התרנגולים שנאכלים היום הם כולם צאצאים של מיני תרנגולים משונים שכשרותם נידונה בהרחבה במאה ה-19 למניינם".

אצל לוינגר גם מוסבר שכל תרנגולי ביצים הם מהפלימות רוק, כך שיש לו כבר מסורת, אפילו שאולי לא היה פעם אבל יש כבר מסורת שכל ישראל אוכלים את הצאצאים של העופות האלו. ועיין בדר"ת סי' פו אות כז, שהיו שהקלו בביצים. לכן אפשר להשתמש בזן זה.

עדיין לא קיבלתי את הידע לגבי הסאקסס ומארנס, למרות שהייתי בפגישה עם הרב יעקב אריאל שליט"א לפני כשנתיים והתירו שני עופות אלו. אבל עדיין אין בידי את החומר עצמו. 


בברכת התורה והארץ 

חודש טוב ומבורך

יהודה הלוי עמיחי

מכון התורה והארץ  

 

הרב יהודה הלוי עמיחי | כ"ט ניסן תש"פ 14:46