כושרות- תיקון חוק איסור הונאה בכשרות

כושרות- תיקון חוק איסור הונאה בכשרות

בכושרות, מציעים להוסיף מספר כלים שיעזרו לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות לאחר שסגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהאן יזם את תיקון החוק.

| שבט תשע"ד

כזכור, בשבוע שעבר, סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, הודיעה כי יזם חוק המאפשר לפקחי יחידת ההונאה בכשרות ברבנות הראשית לפעול כנגד זייפני כשרות. לפי ההצעה, פקחי יחידת הכשרות של הרבנות הראשית לישראל יקבלו סמכויות פרקטיות בפעילותם למניעת מקרים של הונאה בכשרות והיא מגיעה לאחר מקרים רבים שהתדפקו על פתחה של הרבנות הראשית ומשרד הדתות, אשר הצביעו על מקרי הונאה רבים של קבלת תעודת כשרות למרות שכללי הכשרות אינם נשמרים במקומות אלו וחוסר יכולתם של הפקחים לאכוף את החוק בנושא בשל מחסור בכלים פרקטיים.

רבני מכון כושרות מבית פורום "חותם" מברכים על הצעת החוק שלדעתם תמנע הטעיות בציבור, אך  ממליצים להוסיף מספר כלים נוספים אשר יעזרו ליישום החוק בצורה הטובה ביותר:

לפי הצעתם, יש להגדיל את האכיפה באמצעות הוספת פקחים נוספים ליחידת ההונאה, קביעת תקן פקחים קבוע לכל מחוז בארץ והגדרת תפקידם ע"פ תחומי הכשרות השונים.

כמו כן מציעים בכושרות, להגדיל את הקנס שניתן כיום לעובר על החוק (קנס של בין 1,000-2,000 ₪.)  כך שזה ייצר הרתעה וחוסר כדאיות לעבור על החוק.

בנוסף, כדי למנוע מקרים בהם עברייני כשרות נתפסים שוב ושוב ללא יכולת אמיתית לפעול נגדם, מציעים ב'כושרות', לקבוע נוהל "מפר סידרתי של החוק" אשר יועבר למשטרה לבדיקת אפשרות להגשת כתב אישום ע"י הפרקליטות.

בכושרות גם מציעים לסגן שר הדתות, הרב בן דהן, להקים מאגר ממוחשב למוצרים ומקומות שנמצאו עוברים על חוק איסור הונאה בכשרות ועדכון מצבם ופרסום המאגר לציבור, ובכך להקל על הציבור בצורך לעקוב ולזכור את כל הבעיות של הונאה בכשרות ברחבי הארץ.