ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

חג השבועות- חדר בריחה לילדים

חג השבועות- חדר בריחה לילדים

לכבוד חג השבועות הקרב ובא, הכנו עבור ילדיכם משחק מהנה ומאתגר בסימן "מצוות התלויות בארץ". מדרשת התורה והארץ פועלת במטרה לקדם ולהנגיש את ערכי התורה והארץ ואת המצוות התלויות בארץ
בקרב ילדים, נוער ומבוגרים. מאחלים חג שבועות שמח לכולם!

להורדת המשחק לחצו כאן>> 

 

קבוצת Whatsapp גננים

קבוצת Whatsapp גננים

עקב הביקוש נפתחה קבוצת WhatsApp לשאלות הלכתיות-מקצועיות עבור גננים. החברים בקבוצה זו, הם גננים לצד רבנים ואגרונומים ממכון התורה והארץ, המתמחים בנושאים אלו. קבוצה זו מנגישה את האפשרות לשאול את הרבנים ובמקביל לצפות בשאלות איתן מתמודדים גננים אחרים, וללמוד על הצרכים השונים והפתרונות המוצעים.

לפרטים נוספים והרשמה לקבוצה לחצו כאן>>

 

ניסוי כנות אבטיחים- האם בעתיד האבטיחים יהיו טעימים יותר? 

כמעט כל האבטיחים שאנו אוכלים גדלים על צמחים המורכבים על כנת דלעת - הרכבה שהיא מין בשאינו מינו, ולפיכך היא אסורה באיסור כלאיים. בניסיון לפתרון הבעיה הוקמה חלקת ניסויים לאבטיחים שאינם כלאיים, בשיתוף פעולה עם פרופ' רפי פרל טרבס מאוניברסיטת בר-אילן שחקר שנים רבות צמחי דלועיים. כעת הסתיים ניסוי החורף והתוצאות מעודדות. מעבר לבדיקות של השפעות ההרכבה על היבול ומדדים אחרים, נבדקה ההשפעה על איכות האבטיח. כפי שנמצא במחקרים אחרים הרכבה על כנת אבטיח משפרת את טעמו ואיכותו של האבטיח בהשוואה להרכבה על כנת דלעת. כיום כמעט כל האבטיחים מורכבים על דלעת שהלכתית נחשבת כמין אחר מאבטיח. אנו במכון התורה והארץ מקווים שבעתיד הקרוב יימצא הפתרון. 

 

 גידולים חדשים בארץ 

בשנים האחרונות הוחל בגידול של שני גידולים חדשים: גוג'י ברי (שמו העברי אטד פראי) וטיפוס חדש של אוכמנית. כאשר מגיע לארץ גידול חדש מחו"ל יש לברר תחילה מהי הגדרתו ההלכתית. האם הוא נחשב לירק ואין בו דין ערלה, או שהוא נחשב לאילן והוא חייב בערלה ופירותיו אסורים באכילה במשך שלוש השנים הראשונות. הבעיה מתחילה כאשר לצמח ישנן תכונות שבחלקן עשויות להגדיר אותו כירק ובחלקן כאילן. סוגיה זו רחבה ומורכבת, ואנו במכון התורה והארץ נדרשים לעסוק בה פעמים רבות. במסגרת זו הנבטנו זרעים של גוג'י ברי, ובתוך כשמונה חודשים הצמחים הניבו פירות. לדעת חלק מהפוסקים די בכך כדי להגדיר את הצמח כירק ולפטור אותו מחיוב ערלה. אולם לדעת פוסקים אחרים אין די בכך והוא נחשב לאילן, מכיוון שהוא רב שנתי ומשתבח משנה לשנה. כדי לאפשר גם לציבור המחשיב את הצמח לאילן ליהנות מפירותיו, אנו מפתחים שיטת גידול מיוחדת שתאפשר לכלל הציבור ליהנות מפירות הצמח, לאחר שנות הערלה. 

 

מכון TV

פרס ישראל לכבודה של תורה אורך הסרט: 11:07 ד'

פרס ישראל בתחום הספרות התורנית הוענק השנה לרב יעקב אריאל, נשיא מכון התורה והארץ, בטקס שהתקיים ביום העצמאות. ספריו של הרב יעקב אריאל יוצאים לאור ע"י מכון התורה והארץ והפכו לספרי חובה בכל בית יהודי. בסרטון הבא תוכלו לצפות וללמוד על פועלו של הרב יעקב אריאל, וכיצד באה לידי ביטוי השפעתו על אנשים שונים.

מכון התורה והארץ לשירותך

מדריך הלכתי לסדר הפרשת החלה 

הלכות חלה:

א. הרמ"א בהגהתו ל'שולחן ערוך' (או"ח, סי' רמב סעי' א), כתב כך: 'נוהגין ללוש כדי שיעור חלה בבית לעשות מהם לחמים לבצוע עליהם בשבת ויום טוב והוא מכבוד שבת ויום טוב...'. כלומר, נוהגים להכין כמות של בצק שניתן להפריש ממנה חלה, ולאפות לחמים לכבוד שבת ויום טוב.
ב. גם האיש וגם האשה מצווים במצוות הפרשת חלה, אבל האשה קודמת לאיש במצווה זו.

להמשך לחצו כאן>>