ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

ברכת האילנות

ברכת האילנות

הנה הגיעו ימי ניסן, ואיתם הפריחה ולבלוב העצים. כבר ברכתם את ברכת האילנות? מתי מותר לברך? איזה עצים נכללים בהגדרה של אילן?

במיוחד בשבילכם, המדריך ההלכתי המלא לברכת האילנות, כולל נוסח הברכה המלא בעיצוב מהודר.

למידע נוסף לחצו כאן>>

 

הדרכה לקניית חמץ לאחר הפסח

הדרכה לקניית חמץ לאחר הפסח

לפני חג הפסח קיימת בעם ישראל היערכות רבה הכוללת ניקיון הבית וקניות מוצרים לחג. האם יש להתכונן גם לימים שלאחר הפסח? חכמים אסרו את השימוש בחמץ שעבר עליו הפסח, ואנו יכולים להיתקל בהלכה זו הן בבית, בשימוש במוצרים ששכחנו למכור, והן ברכישת מוצרים שונים לאחר הפסח. מה עלינו לוודא ביום שלאחר חג הפסח? אילו מוצרים ניתן לרכוש ללא כל חשש? המאמר שלפנינו סוקר בצורה ברורה את שלל המוצרים אותם ניתן לרכוש ללא חשש ולאלו מוצרים יש לשים לב לתעודה אודות מכירת החמץ.

למידע נוסף לחצו כאן>>

מכון TV

ייצור מצות שיבולת שועל לרגישים לגלוטן אורך הסרט: 7:59 ד'

הכל התחיל לפני כ-50 שנה, כשילדה רגישה לגלוטן שהגיעה לגיל בת מצווה, רצתה לאכול מצות כמו כל יהודיה. אבא שלה, הרב אפרים קסטנבוים, כימאי במקצועו, זרע שדה של שיבולת שועל והחל לבדוק איך אפשר להכין מצות משיבולת שועל עם אחוז גלוטן נמוך מאד. כך התפתחו לראשונה מצות השיבולת שועל, שיוצרו בתחילה אך ורק בשביל ביתו שסבלה מצליאק. כיום, בזכותו, ניתן למצוא בשווקים מצות ללא גלוטן המיועדות לחולי צליאק. איך והיכן מגדלים שיבולת שועל ללא גלוטן? מהם האתגרים בהכנת המצות וכיצד מתגברים עליהם?

מכון התורה והארץ לשרותך

המדריך לביעור מעשרות 

"כי תכלה לעשר את כל מעשר תבואתך בשנה השלישית, שנת המעשר, ונתת ללוי, לגר, ליתום ולאלמנה, ואכלו בשעריך ושבעו" (דברים כו,יב)

מהו ביעור מעשרות? בשנה השלישית שלאחר שנת השמיטה צריך לבער את המעשרות מן הבית. זמן הביעור הוא בערב שביעי של פסח, יש כאלה שנהגו בערב פסח. להלכות ביעור מעשרות ולנוסח הוידוי שנאמר לאחר הביעור, במסמך מהודר, לחצו כאן >>

 

מדריך הלכתי לביעור חמץ 

הניקיונות כבר מאחוריכם, ועכשיו הגיע הזמן לבדיקת חמץ. מה מברכים בעת בדיקת חמץ, מה עושה אדם שנוסע מביתו לפני י"ד בניסן, והאם אדם שבבעלותו מספר בתים חייב בבדיקה של כולם? הנוסח המלא והלכות בדיקת חמץ, בקישור המצורף.

למידע נוסף לחצו כאן>>

 

תזכורת SMS לספירת העומר 

השנה משלימים את הספירה ולא מפספסים אף יום!

חוששים לשכוח את לספור את העומר? אנחנו כאן כדי להזכיר לכם. גם השנה מפעיל מכון התורה והארץ שירות תזכורות יומי ב- SMS לספירת העומר, ללא עלות!

להרשמה לקבלת התזכורות לחצו כאן>>