ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

השלב הסופי בחידון 'הארץ ומצוותיה'

השלב הסופי בחידון 'הארץ ומצוותיה'

השלב הסופי של חידון הארץ ומצוותיה יתקיים אי"ה בט"ו בשבט הקרוב בחוות הנוער הציוני בירושלים, במסגרת הכנס השנתי של מכון התורה והארץ. לשלב זה עלו 12 מתמודדים מתוך מאות שנרשמו. החידון יתקיים במעמד רבנים ואנשי ציבור, ובהנחייתו של הד"ר אבשלום קור והינו מהווה את השיא בשלושת שלבי החידון, וממחיש לימוד מקיף ומעמיק של משניות סדר זרעים, ומושגים בוטניים וגאוגרפיים הקשורים לסדר זה. החידון יוסד בין היתר על מנת להוות זרז ללימוד מעמיק של סדר זרעים ע"י הציבור הרחב.
להורדת המקראה שחולקה למתמודדים לחצו כאן

ניסויים מורכבים בירקות עלים תוך שימוש באמצעים טכנולגיים מתקדמים

ניסויים מורכבים בירקות עלים תוך שימוש באמצעים טכנולגיים מתקדמים

במחלקה המדעית של מכון התורה והארץ ממשיכים במחקר מדעי מתקדם, במטרה לתת מענה לסוגיות הלכתיות אקטואליות. בתחום גידול ירקות עלים נקיים מחרקים ומשאריות של חומרי הדברה, מבוצעים ניסויים מורכבים להבנת התהליכים המתרחשים בצמח והשפעתם על היבולים. הניסויים מבוצעים באמצעות ציוד מדעי, מהמתקדמים בסוגו בעולם. תקוותנו ותפילתנו כי לאור התוצאות ישודרג גידול ירקות העלים הנקיים מחרקים, לתועלת הציבור הרחב בכלל ולתועלת הציבור שומר המצוות בפרט.

מכון TV

הפרק התשיעי של סדרת הילדים 'בארצנו הקדושה' עלה לאוויר אורך הסרט: 08:12 ד'

סדרת הילדים "בארצנו הקדושה" מתקרבת לסיומה ונמצאת כמעט במלואה באתר הילדים של 'מכון התורה והארץ'. הסדרה, בכיכובה של הבובה דוד (בהפעלתו של כוכב 'ערוץ מאיר' אבישי שטרית) והשחקן אייל ניידורף, עוסקת במצוות התלויות בארץ בצורה חוויתית ומרתקת, ומדי פרק עוסקת במצווה אחרת הקשורה לארצנו הקדושה. לא לילדים בלבד.
למעבר לפרקי הסדרה לחצו כאן

מכון התורה והארץ לשרותך

החוברת 'על בשר ומוסר'

החוברת 'על בשר ומוסר' יוצאת במהדורה חדשה ומשופרת. 
החוברת העשירה (86 עמ') עוסקת בפן ההלכתי, האקטואלי ובצדדים הרעיוניים, המוסריים והמעשיים של היחס הראוי לבעלי חיים על פי ההלכה. בין היתר, דנה החוברת בשאלות מהותיות כדוגמת: עניין צער בעלי חיים דאורייתא הוא, אך מנגד ישנה מצווה להקריב קרבנות במקדש וגם לאכול בשר בחגים. כיצד עלינו לנהוג? נוסף על כך,אנו מצווים לשלח את הקן – אבל לאחר שהאם התרחקה מותר לכתחילה לקחת את האפרוחים ולאוכלם. כיצד זה מתיישב?  להזמנת החוברת לחצו כאן

 

מכון התורה והארץ מזמין את הקהילה שלכם ליהנות ביום חגה של ארץ ישראל מתכנית מקורית וייחודית שתעשה לכם סדר:

הארץ הטובה - טעימות והודאות מפירות הארץ הטובה; רעיונות, מדרשים, אתגרים

אתגר הארץ - משחק אינטראקטיבי. חידון קבוצתי בסמארטפון שלכם בנושאי היסטוריה, הלכה, ופרות הארץ.
לפרטים נוספים לחצו כאן

שורש העניין - ערכת לימוד במתנה. מערכי שיעור, מקורות ומצגות אינטראקטיביות להעמקה במשמעות ראש השנה לאילן 

לפרטים נוספים והזמנות חייגו: 08-6847325