ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

הכנס השנתי של מכון התורה והארץ

הכנס השנתי של מכון התורה והארץ

ביום ט"ו בשבט, קיימנו כבכל שנה, את הכנס השנתי של מכון התורה והארץ, במכון האקדמי לב בירושלים. השנה הכנס עמד בסימן "ויין ישמח לבב אנוש", ועסק בענף היין על שלל היבטיו המרתקים, החל מההיבט ההיסטורי- ארכיאולוגי, וכלה בשיטות המודרניות והעדכניות ביותר לגידול גפנים ולייצור היין.

הכנס נפתח בהרצאתו המצוינת של פרופסור זהר עמר, חוקר באוני' בר אילן, אשר עסקה ב"יין של אבותינו", ובה נסקרו היבטים היסטוריים שונים של גידול היין.

בהמשך, מר אורן בן סעדון, מנהל אגף שימור קרקע במשרד החקלאות, והרב יהודה עמיחי, ראש המכון, עסקו בשיטות חדשניות לגידול גפנים בהרצאתם.  

נושאים נוספים בכנס הם כשרות תוספי היין, השלכות מעשיות ליין נסך בימינו כגון נגיעה של חילוני ביין, בציר ענבים על ידי יהודי שאינו שומר תורה ומצוות ועוד.

לכנס הגיעו מאות משתתפים, ביניהם חקלאים, רבנים, חוקרים שעוסקים בתחום היין והציבור הרחב. היה מרתק! מי שלא נכח מוזמן לצפות בשיעורים השונים.

 
אירועי ט"ו בשבט במכון התורה והארץ: 

אירועי ט"ו בשבט במכון התורה והארץ: 

גמר חידון "טובה הארץ", הרביעי במספר

חידון הארץ ומצוותיה הפך גם הוא למסורת ארוכת שנים. לחידון הפומבי העפילו 11 מתמודדים מתוך מאות שנרשמו בתחילת החידון. המתמודדים הפגינו ידע רב בכל משניות סדר זרעים ובחוברת המושגים הנלווית.

למקום הראשון הגיע מתן קצין מכפר מימון, שזכה ב-10,000 שקלים, ובמקום השני זכה איתן וילמרסדורף מירושלים בחופשה זוגית במלון לביא. התחילו להתאמן לחידון בשנה הבאה! 

כנס לנשים – "ארץ אהבה" השלישי

כנס הנשים "ארץ אהבה", התקיים השנה זו הפעם השלישית במספר והנוכחות היתה מרשימה ביותר. התוכנית כללה את  גמר חידון הארץ ומצוותיה לנשים, שיחה מרתקת של הרב שמואל אליהו, הופעה מלאה של הזמר והיוצר הראל טל ולסיום הופעה של השחקנית חנה הדסה כהן אלורו. הכנס הופק בשיתוף פעולה מלא בין מדרשת התורה והארץ למכללת חמדת הדרום.

התוועדות - "טוב הארץ"

עוד מאירועי ט"ו בשבט של המכון, ערב התוועדות בירושלים עם הרב נתנאל יוסיפון בהשתתפות הרב שמואל אליהו וח"כים. הערב כלל סדר ט"ו בשבט והופעה מלאה של יונתן רזאל. היה מהנה ומיוחד. תודה לכל מי שלקח חלק.

מכון TV

"ויין ישמח לבב אנוש" - היה מרתק! אורך הסרט: 2:23 ד'

בכנס השנתי שלנו הייתם? גם אם פיספסתם, הנה טעימה קטנה ממה שהיה שם. נתראה בעז"ה בכנס הבא!

מכון התורה והארץ לשרותך

צפייה און ליין בהרצאות הכנס השנתי:

הכנס השנתי של המכון בסימן "ויין ישמח לבב אנוש" היה מעשיר ומחכים. אם פיספסתם את אחת ההרצאות, או שתרצו לשוב ולהאזין להרצאה שבה נכחתם - הנה ההזדמנות בשבילכם. ריכזנו עבורכם את כל ההרצאות מהכנס השנתי של המכון בנושא ייצור היין - היבטים מקצועיים והלכתיים. עכשיו אפשר לצפות מכל מקום ובכל זמן. מוזמנים!

לכל ההרצאות>>

 

מבצע: לאורו של הראי"ה, חמישה כרכים 

חמישה כרכים שנלקטו וחוברו יחדיו על ידי תלמידו הרב משה-צבי נרי'ה על תולדות מורו ורבו, במבצע מיוחד: רק 200 ₪, כולל משלוח! הספרים עוסקים בפרקי חייו והגותו של מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, דמות המופת בחמ"ד לשנת תשע"ט, בהוצאה מאירת עיניים עם הערות, הפניות, תמונות ומקורות מכתבי יד קודשו.

הרב נרי'ה משרטט את דמותו המרשימה של הרב קוק, כפי שהיא נשקפת מבעד לעיניו של הרב נריה. חמישה כרכים מרתקים המביאים את רשמיהם של רבנים ואישים גדולים שהיו בקשר עם הרא"יה, בתוספת סיפורים ומקורות של כתביו.

לפרטים נוספים ורכישה>>