ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

שבת התורה והארץ

שבת התורה והארץ

אנו מזמינים אתכם להשתתף בשבת מלאת תוכן ותורה במלון שבע הקשתות המחודש, הצופה אל מקום המקדש, מעל פסגת הר הזיתים בירושלים.  

השבת בנושא "תשובה, גאולה וארץ ישראל" מיועדת לכל ידידי המכון ותתקיים בפרשת כי תצא, י"ג-י"ד אלול (24/25.8 למניינם).

מה בתכנון? עמלנו רבות כדי להוציא לפועל שבת מעשירה וחווייתית. ביום שישי סיורים ומפגשים מרתקים וקבלת שבת מוזיקלית בסגנון קרליבך עם הזמר משה רויכר. במהלך השבת תפילה מרגשת במצפה רחבעם, עונג שבת וטיש חסידי, שיחות וסעודות כיד המלך, על בסיס פנסיון מלא.

השבת בהשתתפות רבני המכון ואישי ציבור נכבדים ובמעמד נשיא המכון, הרב יעקב אריאל שליט"א. אל תחמיצו! לפרטים נוספים ולהרשמה 086847325

לפרסום המלא לחצו כאן>>

 

חידון הארץ ומצוותיה הרביעי יוצא לדרך

חידון הארץ ומצוותיה הרביעי יוצא לדרך

בימים אלו שוקדים במכון התורה והארץ על הפקת חידון הארץ ומצוותיה, שיתקיים בפעם הרביעית לקראת ט"ו בשבט בירושלים.

חזקים בידיעת הארץ ובמצוות התלויות בארץ? הצטרפו לאתגר ארץ-ישראלי אמיתי! חידון נושא פרסים העוסק במשניות זרעים עם תוספות והרחבות: היסטוריה וגאוגרפיה ארץ ישראלית, דמויות חכמי ישראל ועוד. הזדמנות לאתגר לימודי מרתק ומעשיר, פרסים ומלגות למצטיינים.

החידון פתוח לכל אדם מגיל 18 ומעלה | ההרשמה תפתח בר"ח אלול תשע"ח באתר המכון התורה והארץ.

מוזמנים לעקוב אחר הפרסומים...

 

סיור מיוחד לישיבת "פיסגה-אור שמח" 

בחודש שעבר הגיעו תלמידים תושבי דרום-אפריקה ואוסטרליה הלומדים בישיבת "פיסגה-אור שמח" בירושלים, לסיור באנגלית במכון התורה והארץ.

לאחר הרצאה שעסקה בהלכות מצוות התלויות בארץ, ירדו התלמידים לשטח: סיירו בחממת גידול ירקות, התבוננו בסוגי עצים שונים וכיצד הם מורכבים, למדו על ההבדל בין עץ לבין ירק, צפו בחממת ניסוי גידול כרוב בשמיטה. בנוסף, הם הפרישו בפועל תרומות ומעשרות, עבור רבים מהם, זו הייתה הפעם הראשונה בחייהם שבה זכו לקיים את מצוות הפרשת תרומות ומעשרות התלויה בארץ. אחר כך נסעה הקבוצה למטע אתרוגים, וראתה כיצד האתרוגים גדלים. את הסיור הנחה הרב משה בלום, ראש מחלקת אנגלית במכון התורה והארץ. 

 

מכון TV

מחורבן הבית לחורבן גוש קטיף אורך הסרט: 3:21 ד'

שלוש שנים לפני הגירוש מגוש קטיף, פעילי שמאל מחו בצומת גמה מידי ערב שבת נגד ההתיישבות בגוש. באחת הפעמים רוססה כתובת מחאה, שזכתה לתגובה מקורית ומפתיעה מצד הרב צבי שורץ, מרבני גוש קטיף. לצפות ולהיזכר. 

מכון התורה והארץ לשרותך

לברך "שהחיינו"? 

על איזה פירות לא מברכים שהחיינו גם אם אוכלים בפעם הראשונה? מה הם הפירות והירקות הנמצאים כל השנה בקירור? מצורפת כאן טבלה מסודרת ובה כל מה שאתם צריכים לדעת על ברכת שהחיינו על מיני פירות, ירקות וגידולי גרגר.

למידע נוסף לחצו כאן>>

 

 

 

מדריך הלכתי לצום תשעה באב 

מי פטור? מי חייב? מה הן המלאכות האסורות? רגע לפני צום ט' באב, צירפנו כאן עבורכם מדריך קצר ושימושי ובו כל ההלכות ודיני הצום. מומלץ לקרא ולרענן את הידע שלכם, לקראת הצום.

למידע נוסף לחץ כאן>>